Teknik Raporlar

Elektroform Ürünlerin Yüzey İşlem Prosesleri

Kuyumculuk sektöründe son yıllarda oldukça rağbet gören ürünler briside elktroform yöntemiyle üretilen ürünlerdir. Elektroform yöntemiyle üretilen mücevherat ürünlerinin en önemli özelliği oldukça büyük ve gösterişli görünmelerine rağmen , görünüşlerine göre çok daha hafif olmalarıdır. Elektroform ürünlerin yüzey işlem proseslerinde , üretim yönteminden dolayı dikkat edilmesi gereken bir takım hassasiyetler bulunmaktadır. OTEC Prazisionsfinish GmbH elektroform ürünlerin yüzey işlem prosesleri için özel disk finisaj makineleri , prosesleri ve parlatma malzemeleri sunmaktadır.

Kesme ve Form Verme Kalıplarında Etkili Yüzey İşlem

Kesme ve form verme kalıplarının yüzey işlem prosesleri hem bu kalıplarla üretilen iş parçalarının kalitesi açısından , hem de kalıpların kullanım ömürleri açısından çok önemlidir. Standart bir şekilde yapılan yüzey parlatma , kesici köşelerin yuvarlanması gibi işlemler kalıpların ömürlerini arttırarak kalıp maliyetlerinde ciddi iyileştirmeler sağlarlar. Ayrıca sert kaplama yapılan kalıpların yüzeyinde kaplama dolayısı ile oluşan " droplet "lerin parlatma yoluyla ortadan kaldırılması da olukça önemlidir. OTEC Prazisionsfinish GmbH geliştirdiği "Drag " finisaj makineleri ile kesme ve form verme kalıplarının yüzey işlemleri için hızlı , güvenilir ve en önemlisi standart sonuçlara ulaşılan prosesler sunmaktadır. Otec "Drag" finisaj makineleri hem kesme kalıplarının köşe yuvarlatma proseslerni hem de tüm parlatma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. 

OTEC Stream Finisaj ile Kam Mili Proseslerinde Devrim

OTEC Prazisionsfinish GmbH' nin geliştirdiği stream finisaj makineleri ile daha önce ulaşılması mümkün olmayan çapak alma ve parlatma proseslerine ulaşabilmek artık oldukça kolay görünüyor. Otomasyona çok uygun olarak tasarlanan yeni Otec Stream Finisaj serisi yüzey işlem makineleri ile daha önce 15- 20 dk sürelere ihtiyaç duyan prosesler saniyeler içinde gerçekleştirilebilmektedir. Çalışma prensibi olarak çok yüksek devirde dönen ve içersinde yapmak istediğimiz işleme göre aşındırıcı malzeme bulunan konteynıra iş parçasının bir tutucu ya da robot vasıtasıyla daldırılması şekl,nde çalışmaktadır. İş parçası üzerinden çok yüksek hızla akan akan aşındırıcı malzemeler sayesinde saniyeleri içersinde istenen yüzey elde edilebilmeketedir.