Sektörel Çözümler

Taşlı Döküm Ürünlerin Parlatılması

Kuyumculuk sektöründe üretilen altın ve gümüş taşlı döküm ürünler yüksek parlaklık gerekmektirmektedir. Yüksek miktarlarda üretildiklerinde elle yapılan cila işlemleri ciddi maliyetler oluşturmaktadır. Maliyetlerin yanısıra elle yapılan cila işlemleri ürünlerin standardizasyonunu bozmakta ve kalite düşüşüne sebep olmaktadır. Bir başka önemli nokta ise fire konusudur. Değerli metallerde geri kazanım kayıplarından dolayı daha az fire vermek diğer bir değişle gereksiz fireyi azaltmak gerekmektedir.

 

Tüm bu problemleri ortadan kaldırabilmek ve hafifletebilmek amacıyla OTEC kuyumculuk sektörü için çok özel disk finisaj makineleri ve parlatma prosesleri geliştirmiştir. OTEC'in özel aşındırma çipleri sayesinde taşlı ürünlerde ( cubic zirkon ) taşlara hiçbir zarar vermeden aşındırma işlemi yapılabilmektedir. OTEC CF serisi parlatma makinelerinin eşsiz disk arası dizaynı ( 0.05 mm ve seramik)   hem disk arasının çok uzun süreler aşınmamasını  , aynı zamanda kuru parlatma proseslerinde en ince ( H1/500 ) granüllerinin  kullanımını mümkün kılarak ayna parlaklığında yüzeylere ulaşılmasını sağlamaktadır

Otec Disk Finisaj Makinelerinin Ramat Sularının Çötürülmesi

Altın ve gümüş gibi değerli metallerin yüzey işlemlerinde ilk adım olarak genellikle sulu aşındırma prosesleri kullanılmaktadır. Sulu aşındırma proseslerinde işlem konteynırına sürekli  olarak su şampuan karışımı akışı olmaktadır. Dolayısı ile sürekli olarak ramat denilen içersinde altın gümüş gibi değerli metaller içeren atık su çıkışı olmaktadır. Bu atık sudan değerli metallerin geri kazanımı için çeşitli işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Geri kazanımın ilk aşaması atık sudaki partikellerin çöktürülerek partikel içermeyen fazla sudan ayrılmasıdır. 

Çöktürme işlemi geleneksel olarak şaplama yöntemiyle yapılmaktaydı.  OTEC'in kuyumculuk sektörü için özel olarak ürettiği RCA çöktürücü sayesinde sadece 50-100 cc gibi çok küçük miktarlarda RCA çöktürücü ile 250 lt atık suyu dakikalar içersinde  çöktürmek mümkün olabilmektedir. Ayrıca OTEC RCA çöktürücü mikrofiltrasyon sistemlerinin kullanımını da oldukça kolaylaştırmaktadır. RCA kullanılan aşındırma şampuanına ilave edildiğinde flokulasyonun proses esnasında başlamasını sağlayarak, mikrofiltrasyon makinelerine partikelleri büyük floklar halinde ulaştırır. Böylece mikrofiltrasyon sistemlerinin tıkanmasını önlemektedir.

Döküm Sonrası Alçı Yıkama Prosesi

 

Kuyumculuk imalatında döküm sonrası, bilinen geleneksel alçı yıkama makinesinde ulaşamadığımız noktaların alçılarının ultrasonik yıkama makinesi ile temizlenmesi artık çok kolay.

 

Elma Xtra Basic serisi Ultrasonik yıkama makinelerinin üstün gücü sayesinde 2 veya 3 kademe olan alçı yıkama prosesinizi tek kademeye indirebilir,geleneksel alçı yıkama makinesinde basınçlı su ile erişemediğiniz tüm noktalarda (taş dipleri dahil) alçıdan arınmış bir ürün elde edebilirsiniz.

 

30, 60, 80, 120,160 ve 250 litre seçenekleri ile Elma Xtra Basic yıkama makinelerini ücretsiz denemek ve sonuçları görmek için bizimle irtibata geçmekten çekinmeyin.