Sektörel Çözümler

Karbür Takımalarda Kesici Uç Yuvarlatma

Delici ve kesici karbür takımların kesici uçlarının kaplama öncesinde takımın çapına , işlenecek parçanın türüne vs. göre mikron düzyinde yuvarlatılmasının takımın kullanım ömrüne olan dramatik etkisi herkes tarafından bilinmektedir. OTEC karbür takımlarım yüzey işlemleri için tasarladığı DF - Tools serisi drag finisaj makineleri , her çeşit takım için özel çözümler sunmaktadır. DF Tools sayesinde takımlarımn köşeleri istenilen radüs miktarına göre 2 ile 15 dk arasındaki proses sürelerinde standart ve güvenilir şekilde sağlanabilmektedir. Bu aşındırma proseslerinde istenilen radüse göre farklı aşındırma granülleri kullanılmaktadır. OTEC dizayn ettiği " driven holder " sayesinde iş parçası üzerinde çok yüksek hızlara ulaşılabilmekte ve radüsleme işlemi çok kısa sürelerde bitirilebilmektedir. Yaklaşık 8 yıldır bu konuda çalışan OTEC , bu konuda birço problem çözerek ilkleri başarmıştır. 

 

Radüsleme işlemleri sadece karbür takım imalatçıları tarafından değil, aynı zamanda yeniden bileme ve kaplama firmaları ve yüksek miktarda takım kullanan firmaların kendileri tarafından da kullanılmaktadır.

Kaplama Sonrası Droplet Temizliği ve Parlatma

Sert takımlada kaplama sonrası yüzeyde oluşan dropletlerin temizlenmesi takımların kalitesinde ciddi iyileşmeler yaratmaktadır. Yüzey deki bu dropletler takımların kanallarındaki pürüzlülüğü arttırdıkları için kesilen malzeme akışını negatif etkilerler. Ayrıca yüksek ısı olşuşumuna sebep olurlar ve takımlarde yüksek devir kullanımıı zorlaştırırlar. OTEC DF Tools serisi drag finisaş makinelerinde uygulanan sadece 2.5 dk lık standart parlatma prosesi, yüzeydeki dropletlerin temizlenmesini sağlayarak takım kanallarının pürüzlülüğünü düşürür. Kesilen malzeme akışını kolaylaştırır ve yüksek hız kullanımı sağlar. Günümüzde dropletlerin temizlenmesi işlemi standart olarak  kabul edilmektedir.