Sektörel Çözümler

Elektronik Kartların Ultrasonik Tıkama Makinesinde Temizlenmesi

Toz , kir ,ter ve korozyon,  iphone, ipod ve bleackberry gibi el ile tutulan cihazların ve işitme cihazlarının PCB kartlarının performansını etkilemektedir. Bununla birlikte yanlışlıkla sıvı içerisine düşürülen cihazları yeniden çalıştırma şansı bulunmaktadır. Kartların temizliği için, ultrasonik yıkama makinesi ile PCB kartlar ve ektronik komponentlerin temizlenmesine uygun özel ultrasonik yıkama solüsyonu kullanılmalıdır. 

 

37Khz de çalışan Elmasonic E serisi yıkama makineleri bu elektronik komponentleri temizlemede idealdir. ayrıca 40 ve 80 Khz de çalışabilen Elmasonic P serisi makineler de çok hassas elektroniklerde kullanılabilmektedir. 1,5lt ila 30lt kapasiteli tüm servislerin kullanımına uygun 8 farklı hacim seçeneği bulunmaktadır.  Elma ürünlerinde bulunan "sweep" fonksiyonu ile kavitasyondan dolayı tank içerisinde oluşan alçak ve yüksek basınç farkını azaltarak elektronik komponentlerin zarar görme riskini azaltıp, maksimum temizleme etkisi yaratır. Tüm ürünler sıcaklık ve zaman kontrollüdür.

 

Yanlış ultrasonik solüsyon seçimi, yanlış frekansta çalışan bir makine bu elektronik  komponentlerin bozulmasına sebep olabilir. Cam, seramik, optik, PCB ve plastik parçaların temizlenmesinde Elma Tec Clean A1 kullanılabilmektedir. Elma Tec Clean A1, yağ, kir, flux, toz, parmak izi, hafif korozyon ve çay , kahve , süt, kola kalıntılarını kolayca temizleyebilmektedir. Temizleme için, kir yoğunluğuna göre %3 ila %10 arasında suya karıştırılıp,  65˚C'de 3-10 dakikalık bir yıkama süresi yeterli olacaktır. 

 

Yıkama sonrası parçaların üzerinde kalan temizleme solüsyonun atıklarının temizlenmesi için deiyonize su veya saf su ile durulanması çok önemlidir. İçerisindeki minerallerden dolayı musluk suyu durulama yaptığımızda parça üzerinde atık bırakacağı için, durulama suyu olarak kullanılamaz.